fbpx

Meditacija keičia ne tik jūsų mintis (..)

Meditacija keičia ne tik jūsų mintis, bet ir  smegenis – vis labiau tuo įsitikina mokslininkai. Tai įrodo pastarieji moksliniai neuro tyrimai.

Neuroplastiškumas –  smegenų struktūros pokyčiai kaip tam tikros patirties rezultatas – yra laikomas vienu svarbiausių neuro mokslo atradimų. Per pastaruosius 10 metų darosi vis akivaizdžiau, kad meditacijos praktika keičia smegenų struktūrą. Pateikiame 5 vertingus mokslinius straipsnius apie atradimus šia tema:

  1. Meditacijos patirtis susijusi su padidėjusiu smegenų žievės sluoksniu

Magnetinio rezonanso vaizdai (MRT) atskleidžia, kad patyrę meditatoriai turi storesnę smegenų žievę nei nemedituojantys žmonės. Tai ypač galioja smegenų sritims, susijusioms su dėmesiu, žinių perėmimu (intercepcija) ir sensorinių įspūdžių apdorojimu.

Šaltinis: Lazar, S. W., Kerr, C. E., Wasserman, R. H., Gray, J. R., Greve, D. N., Treadway, M. T., Fischl, B. (2005). Meditation experience is associated with increased cortical thickness. Neuroreport, 16(17), 1893-1897.
Visą darbą galite anglų kalba pasiskaityti čia:
https://www.nmr.mgh.harvard.edu/~lazar/Articles/Lazar_Meditation_Plasticity_05.pdf

arba http://journals.lww.com/neuroreport/pages/articleviewer.aspx?year=2005&issue=11280&article=00005&type=abstract

  1. Ilgalaikė meditacija susijusi su padidėjusiu pilkosios smegenų materijos tankiu

Ši studija palygino ilgalaikių meditatorių smegenų magnetinio rezonanso nuotraukas su jų bendraaamžių ir rado stuktūrinius skirtumus smegenų srityse, kurios, kaip žinoma, yra susijusios su širdies ir kvėpavimo sistemos kontrole.

Šaltinis: Vestergaard-Poulsen, P., van Beek, M., Skewes, J., Bjarkam, C. R., Stubberup, M., Bertelsen, J., & Roepstorff, A. (2009).Long-term meditation is associated with increased gray matter density in the brain stem. Neuroreport, 20(2), 170-174.

Visą darbą anglų kalba galite pasiskaityti čia: http://www.researchgate.net/publication/23686030_Long-term_meditation_is_associated_with_increased_gray_matter_density_in_the_brain_stem

arba http://journals.lww.com/neuroreport/pages/articleviewer.aspx?year=2009&issue=01280&article=00014&type=abstract

  1. Esminės anatominės sąsajos: didesnis hipokampas ir priekinis smegenų pilkosios materijos tūris, apimtis

Kito tyrinėjimo metu buvo  lyginami  ilgalaikiai meditatoriai su parinkta kontroline dalyvių grupe. Pagrindinis atradimas buvo, kad medituojantys turi didesnį nei nemedituojantys asmenys pilkosios masės kiekį smegenų dalyse, susijusiose su emocijų reguliavimu ir reagavimo kontrole (dešiniojo smegenų pusrutulio priekinės dalies žievėje ir dešiniajame hipokampe).

Šaltinis: Luders, E., Toga, A. W., Lepore, N., & Gaser, C. (2009). The underlying anatomical correlates of long-term meditation: larger hippocampal and frontal volumes of gray matter. Neuroimage, 45(3), 672-678.

Visą darbą anglų kalba galite pasiskaityti čia: https://iamheart.org/dome/201/attention/grey_matter.pdf

arba http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1053811909000044

Nors studijos vardija tokius didelius skirtumus tarp medituojančių ir nemedituojančių žmonių skirtumus, tai dar nesuteikia informacijos apie to priežastis (galimas paaiškinimas, kad ši žmonės įsitraukia į meditaciją todėl, kad jų smegenys yra skirtingi – o ne nebūtinai tas, kad skirtumas yra meditacijos rezultatas). Taigi žemiau yra pateikiami du tyrinėjimai, demonstruojantys faktišką meditacijos praktikos poveikį lyginant smegenų skenavimo nuotraukas prieš ir po meditacijos.

  1. Dvasinės praktikos padidina smegenų srities pilkosios materijos tankį

Lyginant su kontroline grupe dalyvių, akivaizdu, kad  8 savaičių trukmės Meditacinė įtampos šalinimo programa (MBSRP – Mindfulness-Based Stress Reduction programme) sąlygojo pilkiosios smegenų materijos  padidėjimą lefhikampe – smegenų srityje, susijusioje su mokymusi ir atmintimi.

Šaltinis: Hölzel, B. K., Carmody, J., Vangel, M., Congleton, C., Yerramsetti, S. M., Gard, T., & Lazar, S. W. (2011). Mindfulness practice leads to increases in regional brain gray matter density. Psychiatry Research: Neuroimaging, 191(1), 36-43.

Visą darbą anglų kalba galite pasiskaityti čia:

http://www.personal.psu.edu/faculty/c/a/caw43/behrendwriting/Holzel%20-%20Mindfulness%20Practices%20Increase%20Gray%20Matter%20Density.

arba http://www.psyn-journal.com/article/S0925-4927(10)00288-X/abstrac

  1. Meditacijos veikiamas, keičiasi baltosios smegenų medžiagos mechanizmas

Turime labai įkvepiančius tyrinėjimus, rodančius, meditacijos praktikos poveikį ryšiams tarp smegenų sričių vartojant tam tikras vizualizacijos praktikas (Diffusion Tensor Imaging – DTI).  Vos po keturių meditavimo savaičių išryškėjo baltosios medžiagos, kuri yra susijusi su smegenų sričių tarpusavio ryšiais,  pokyčiai medituojantiems dalyviams, bet to nenutiko kontrolinės grupės dalyviams, kurie užsiėmė tik relaksaciniais pratimais. Įdomu tai, kai, kad šie pokyčiai apėmė priešakinę smegenų žievės dalį – smegenų dalį, prisidedančią prie savęs reguliavimo – svarbaus aspekto, skatinančio užsiimti meditacijos praktika (apie tai rašoma ir ankstesniame tyrime).

Šaltinis: Tang, Y. Y., Lu, Q., Fan, M., Yang, Y., & Posner, M. I. (2012). Mechanisms of white matter changes induced by meditation. Proceedings of the National Academy of Sciences, 109(26), 10570-10574.

Medžiaga surinkta  Peter Malinovsky – 2014, http://meditation-research.org.uk/.

Daugiau skaitykite: www.thetahealing.com

 

Scroll to Top